Bylany.com >> Bylany
Historie
Vykopávky v Bylanech u Kutné Hory vnesly do popředí zájmu odborné veřejnosti problematiku studia sídelních areálů prvních zemědělců ve střední Evropě – tedy společnosti kultury s lineární keramikou – LBK (jde o mezinárodně užívanou zkratku pocházející z německého Linearbandkeramik). Počátky výzkumu na lokalitě jsou spjaty se jménem prof. Bohumila Soudského ve své době vizionářského archeologa. Jeho žáky a pokračovateli jsou dr. Ivan Pavlů a dr. Marie Zápotocká a také nedávno zesnulý dr. Jan Rulf. Výsledkem terénních aktivit bylo několik prací, jež výrazně ovlivnily metodiku výzkumu neolitu a zpracování archeologického materiálu nejen z tohoto období. Současně s tím se také modifikovaly názory na kulturní kontext časných zemědělců.
Historie vědeckých aktivit v Bylanech:
1953 – 1967
Projekt velkoplošného odkryvu neolitického sídliště odkryl území o rozloze téměř 7 ha označené jako Bylany 1 (BY1) a rozdělené do sekcí A, B a F. Výsledkem bylo zejména vytvoření interní chronologie sídliště. Už v průběhu vykopávek se ukázalo, že zjištěné osídlení tvoří nehomogenní časoprostorový celek a skládá se z několika komponent. Odkryv na sekci A byl přerušen v roce 1964 v souvislosti se změněnou koncepcí vědeckých úkolů Archeologického ústavu. Dodnes jde o největší souvisle odkrytou plochu neolitického sídliště v Čechách, přestože zůstala jen torsem původně projektovaného úplného odkryvu areálu.
1968 – 1989
Výzkum se zaměřil na celý mikroregion, jehož kostru tvoří místní vodoteče (Bylanka, Vrchlice, dolní Klejnárka). Program zahrnoval sondování bylanských mikroareálů BY1 – BY5, terénní výzkumy mikroareálů Kutná Hora 2, Nové Dvory 1 a 2 a Hlízov. Probíhaly též vykopávky na lokalitě Miskovice 2 (birituální pohřebiště STK – kultury s vypíchanou keramikou, osídlení LBK).
1990 – 1993
Byl realizován bylanský program “Model neolitického sídliště”. Během více než 40-ti let intenzivní badatelské práce je “lokalitou” (komponentou) chápán komplex současných areálů s rozlišitelnými funkcemi. Z předchozího výzkumu zaměřeného na vnitřní chronologickou strukturu lokality se badatelé orientovali na rozpoznání vzájemných vztahů osídlení v rámci časoprostorově omezeného areálu. Respektive na hlubší poznání složité struktury osídlení i kultury neolitické společnosti. Součástí tohoto programu byl i terénní výzkum bylanského rondelu (BYRO).
2004 -
Záchranný výzkum v sekci B vyvolaný záměrem stavby rodinných domků. Ukázalo se, že osídlení LBK z dříve zkoumané části sekce B řídne směrem k toku Bylanky. Nebyly objeveny žádné půdorysy kůlových domů, což však může být dáno možnými splachy na svažitém terénu.